AK “MORNAR” BAR
Atletski sport u Baru ima dugu tradiciju. Sam atletski klub “Mornar” je osnovan 1947. godine i u početku je funkcionisao u sklopu DTV “Partizan”, a kasnije su konstituisanjem kluba zabilježeni i prvi značajni rezultati. U ovom klubu su potekli kasniji rekorder Jugoslavije u troskoku Sveto Stanišić, olimpijski reprezentativac iz Tokija l964. godine Ilija Šoškić. Na tadašnjim prvenstvima Jugoslavije medalje je uzimao i Milenko Vukotić, koji je l974/5. godine obnovio klub i od tada kontinuirano su postizani sve bolji i bolji rezultati u lokalnim, republičkim i saveznim takmičenjima. Do početka devedesetih godina pod trenerskim nadzorom Milenka Vukotića, a kasnije i pok. Bora Ičevića kontinuirano su svake godine osvajane medalje na prvenstvima Jugoslavije u raznim kategorijama, ukupno oko 100 medalja sa saveznih takmičenja, uz značajnu takmičarsku bazu i veliki broj republičkih prvaka.
Zbog ovakvih rezultata i postojanja značajnog broja kvalitetnih takmičara, u gradu 1985. godine je započeta, a sledeće godine i završena savremena atletska plastična tartan staza, prva u Crnoj Gori koja je imala 8 kružnih staza, sa proporcijama u kojima su se mogla organizovati i najveća atletska takmičenja, što je dalo novi impuls za poboljšanje kvaliteta atletskog sporta u gradu i Crnoj Gori. Od kada je napravljena prva plastična staza, klub je imao želju da se dokaže kao organizator takmičenja i u pripremi sportista, da naši sportisti budu na domaćem terenu i uz kvalitetan trening da pokažu i reziltate, a da smanjimo broj putovanja na takmičenja u udaljene gradove. Tendencija je bila da Bar bude sve više atletski grad, u koji se dolazi na trening i takmiči sve više sportista. Tako se i stvorila ideja o organizaciji Internacionalnog mitinga u Baru.
ISTORIJAT MITINGA
U Ulcinju je postojala još od šezdesetih godina baza za treninge atletičara i gdje su dolazili brojni atletičari na pripreme, a sedamdesetih i osamdesetih godina i kontinuirano šira reprezentacija Jugoslavije na grupne pripreme u zimu i proljeće . U Ulcinju nije postojala plastična atletska staza, i tamo se nisu mogli pripremati vrhunski skakači i sprinteri kojima je ovakva staza bila neophodna, a istovremeno i drugi atletičari nisu mogli dio treninga obavljati na stazi. Izgradnjom savremene staze u Baru sve više atletičara je dolazilo na treninge prvo iz Ulcinja u Bar, a zatim je počelo na pripreme dolaziti u Bar sve više sprintera i skakača, da bi praktično postepeno svi atletičari počeli dolaziti u Bar na pripreme sem dugoprugaša koji su nastavili zbog pješčane plaže trenirati u Ulcinju, dolazeći u Bar na pojedine treninge. Krajem osamdesetih godina staza u Baru je postala tako poznata da su veliki atletičari, olimpijski pobjednici i svetski rekorderi, dolazili na pripreme (Donkova, Georgijeva) kao i švedski i norveški nacionalni tim.
Ovakav razvoj postojanja Bara kao trenažnog centra za mnoge atletičare posebno izvan turističke sezone zimi i u proljeće, pokazao je potrebu za kontrolnim takmičenjima, posebno na kraju zimskih priprema , kada su spremni i željni takmičenja, a postojala je i značajna mogućnost da početkom sezone postignu norme za velika takmičenja u sezoni, da bi se kasnije mogli za njih mirno pripremati, a ne “juriti” norme pred sama takmičanja. Tako je, i od domaćina priprema i od takmičara, nastala ideja da se krajem priprema organizuje takmičenje prije svega za one koji su na pripremama ali i sve ostale kojima u početku takmičarske sezone odgovara. Za termin je izabran 1.maj, jer su neradni dani i u okruženju, a istovremeno klimatske prilike su odgovarajuće da omogućavaju vrhunske rezultate. To je praktično prvi međunarnodni miting u sezoni na kalendaru Evropske atletske asocijacije.
Od početka organizovanja prvog mitinga 1995. godine organizacija ovog takmičenja je imala podršku prije svega Opštine Bar, Turističke Organizacije, kao i privrede grada, posebno Luke Bar . Nagrade na mitingu od početka su novčane i to samo za najvrednije rezultate po IAAF tablicama u apsolutnim kategorijama bez obzira na discipline. To je omogućilo da samo najbolji budu nagrađeni, što je mitingu donijelo dodatnu popularnost medju sportistima, posebno u okruženju. Danas je miting svrstan u klasu EA “national permit” mitinga, iako po postignutim rezultatima na takmičenju bi mogao imati i veću klasu, što je jedan od kriterijuma, ali bi morao da ima i veći nagradni fond.
Od 1995. godine već 27 godina se miting organizuje u istom terminu, po istim pravilima. Već više od 20 godina je na kalendaru EA, sada IAAF po novim pravilima od ovе godine. Zadržao je svoj rejting, a na njemu učestvuje prosječno oko 250-300 takmičara iz najmanje desetak država. Većina njih prethodno boravi na pripremаma desetаk dana ranije. Miting ima značajnu reputaciju zbog dobre organizacije, termina i ugodne klime, kao i prijateljskih odnosa organizatora sa mnogim nacionalnim atletskim fedaracijama. Na ovom takmičenju su oborene stotine državnih rekorda mnogih zemalja, oborene mnoge norme za velika takmičanja, učestvovala su velika atletska imena svijeta od koji su mnogi svoje prve velike rezultate postigli upravo u Baru i zato se vraćaju (Anita Marton_(HUN) – bacanje kugle, svetska prvakinja i olimpijska vicešampionka, Amel Tuka (BIH) svetski viceprvak na 800 m, Izmir Smailaj (ALB) evropski prvak u skoku u dalj, Luiza Gega (ALB) viceprvakinja Evrope na 3000 stipl, Sandra Perković ( CRO) višestruka olimpijska pobjednica u bacanju diska i mnogi drugi). Oboren je i jedan svetski rekord – za veterane Dragutin Topić 225 u skoku uvis. Pet minuta nakon završetka mitinga u svijet idu rezultati koji Bar, kao organizatora, dugo drže na svetskim tablicama gdje su postignuti vrhunski rezultati, te je Bar postao značajno ime u atletskom svijetu. Uspješna organizacija ovog mitinga preporučila je Bar kao organizatora Prvenstva Balkana za juniore 2009. i 2022. godine, i Bacačkog Kupa Evrope 2012. godine, gdje je učestvovalo 39 zemalja i gdje je postignuto 8 rekorda takmičenja. 2019. godine u Baru su organizovane u Igre malih zemalja Evrope – atletski program, a iste godine u organizaciji AK “Mornar” Svetske igre zdravstvenih radnika sa učešćem u pet dana programa sa takmičarima iz više od 50 zemalja svijeta. Sva ova takmičenja su ocijenjena visokim ocjenama za organizaciju, tako da je AK “Mornar” pokazao da je uspio da formira dobar organizacioni tim kao i sudijski tim i da može da preuzme organizaciju sve većih i izazovnijih takmičenja.
Danas su rekordi Mitinga vrhunski rezultati sa kojima se mogu osvajati medalje na najvećim takmičenjima i kvalitetniji su od mnogih nacionalnih rekorda atletski značajnih zemalja.
Istovremeno na Mitingu je omogućeno da se domaći takmičari iz Bara i Crne Gore takmiče sa najboljim takmičarima iz drugih zemalja, bez putovanja u inostranstvo i bez normi za učešće koje su za nas teško dosegljive za veća takmičenja, što ima veliki značaj za razvoj atletike u Crnoj Gori i Baru, ali i u regionu posebno BIH, Albanija i Kosovo odakle velike grupe dolaze iz istih razloga, i gdje su njihovi najbolji atletičari napravili prve značajne razultate.
Uporedo sa kvalitetom Mitinga razvijao se i AK “Mornar” u svakom smislu. To je klub koji poslednjih godina osvaja oko trećine svih medalja na domaćim takmičenjima, koji je imao takmičare koji su bili svetski prvaci, evropski viceprvaci, prvaci Balkana, učesnika Olimpijskih Igara i Svetskih prvenstava, a takmičari su redovni učesnici većih međunarodnih takmičenja u okruženju itd.
Samo ove godine tokom aprila na pripremama u Baru je bilo oko 1000 atletičara iz petnaestak zemalje Evrope, prvi put iz Francuske, a oni kojima je nivo forme bio zadovoljavajući se takmičio na mitingu nakon priprema. Iz ovih činjenica jasno je da je Bar upisan velikim slovima na atletskoj karti Evrope, i uz bolju organizaciju Sportskog Centra možemo biti još mnogo bolji. Mi se na ovome ne zaustavljemo, već ove godine planiramo veliku manifestaciju koja treba da pokaže sva ljepote Opštine Bar, dvije obale, jezersku i morsku koje će takmičari povezati trkom – planinskim maratonom stazom prve pruga na Balkanu. U planu je Međunarodni miting “Bar Open” koji bi se planirao krajem ljeta i maratonska trka izmedju Budve i Bara, kao i takmičenja medjunarodnog karaktera u sky runningu . AK “Mornar” kao nosioc atletskog sporta u оpštini je preuzeo obavezu da Bar postane atletski centar u koji se dolazi cijele godine, i na putu smo da to i ostvarimo.